Letnie Tanie Kinobranie – Kino Pod Baranami

W krakowskim Kinie Pod Baranami trwa 12. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Do 30 sierpnia zaprezentowanych zostanie niemal 150 tytułów ujętych w 9 tygodni tematycznych. W programie nie mogło zabraknąć wątków muzycznych i bohaterów, dla których muzyka jest całym światem. Na ekranie m.in. Maria Callas, Nick Cave, Wojciech Młynarski, Tom Waits, Iggy Pop oraz Meryl Streep jako niezapomniana Florence Foster Jenkins. Bilety w cenie 8 zł.

Letnie Tanie Kinobranie to dwumiesięczny maraton filmowy, w trakcie którego sale Kina Pod Baranami niejednokrotnie wypełnią się muzyką z najwyższej półki. Uczestnicy festiwalu zobaczą fantastycznie zrealizowane dokumenty, jak nagrodzony na festiwalu Sundance film 20 000 dni na Ziemi. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth połączyli fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię życia jednej z najbardziej tajemniczych postaci współczesnej sceny muzycznej – Nicka Cave’a. Materiały ze studiów nagraniowych oraz rejestracje prywatnego życia artysty przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z zespołu The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue, z którą muzyk nagrał legendarny już utwór Where The Wild Roses Grow. Obrazom towarzyszy narracja samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza ich w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty Push the Sky Away.

W głąb artystycznej duszy zajrzał również reżyser i fotograf Tom Volf w filmie Maria Callas opowiadającym o najsłynniejszej diwie operowej wszechczasów, spełnionej na scenie, ale uwięzionej w miłosnym trójkącie. Volf stworzył fascynującą, pełną emocji opowieść z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć i z najszczerszych, intymnych wyznań. W filmie pojawia się m.in. telewizyjny wywiad, jakiego Callas udzieliła brytyjskiemu dziennikarzowi Davidowi Frostowi w 1970 roku, którego jedyną kopię w tajemnicy przechował jej lokaj. Fragmenty listów śpiewaczki czyta Krystyna Janda.

Kinobranie to również okazja, aby przyjrzeć się bliżej jednej z najważniejszych postaci polskiej estrady, Wojciechowi Młynarskiemu w filmie Młynarski. Piosenka finałowa w reżyserii Alicji Albrecht. To dokumentalny portret poety, artysty kabaretowego i autora niezapomnianych piosenek. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają jego najpiękniejsze piosenki. Wywiad z bohaterem filmu oraz wypowiedzi rodziny i przyjaciół składają się na uczciwą, nieocenzurowaną opowieść o niezwykłym artyście, ale i człowieku z wyraźnym pęknięciem, zmagającym się z ludzkimi słabościami. Na ekranie m.in. Ewa Bem, Włodzimierz Korcz oraz Irena Santor.

W ramach festiwalu krakowscy widzowie zobaczą również filmy fabularne, których bohaterowie marzą o muzycznej karierze. Swój sen na różne sposoby spróbują spełnić postaci z filmów Damiena Chazelle’a. Okrzyknięty najlepszym filmem festiwalu Sundance w 2014 roku, pełnometrażowy debiut reżysera Whiplash to historia młodego, ambitnego perkusisty jazzowego, dla którego gra w big bandzie pod batutą najbardziej surowego dyrygenta prestiżowego konserwatorium muzycznego ma być przepustką do dalszej kariery. W rolach głównych Miles Teller oraz nagrodzony Oscarem i Złotym Globem J. K. Simmons. W programie znalazła się również inna produkcja Chazelle’a, czyli nakręcony z rozmachem współczesny musical La La Land z udziałem Emmy Stone i Ryana Goslinga. Opowieść o dwojgu zakochanych, próbujących zrealizować swoje sny o karierze w show-biznesie zdobyła w zeszłym roku aż siedem Złotych Globów i siedem nagród Amerykańskiej Akademii, w tym statuetki za najlepszą muzykę i najlepszą piosenkę.

Miłośników musicalu Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy absolutnego klasyka gatunku, a zarazem arcydzieła amerykańskiego kina, filmu Deszczowa piosenka. To opowieść o miłości i sięganiu gwiazd, ukazująca w krzywym zwierciadle techniczną i aktorską rewolucję, jaka zapanowała w Hollywood w trakcie przełomu dźwiękowego w kinie. Na ekranie Gene Kelly oraz Debbie Reynolds w niezapomnianych numerach tanecznych i wokalnych, z nieśmiertelnym tańcem w deszczu na czele.

Co najmniej niekonwencjonalne spotkanie z muzyką zapewnią kinomanom pokazy filmu Boska Florence z nominowaną do Oscara, brawurową rolą Meryl Streep. Aktorka wcieliła się w autentyczną postać Florence Foster Jenkins – kobiety, która mimo zupełnego braku talentu muzycznego podbiła sceny operowe na całym świecie. Przygotowując się do roli Streep, która omal sama nie została operową śpiewaczką, musiała nauczyć się prawidłowo wykonywać wszystkie arie, aby na planie filmowym móc w wiarygodny sposób fałszować. Reżyser Stephen Frears (Powiernik królowej) z właściwym sobie poczuciem humoru przeniósł na ekran historię pełnej niezachwianego optymizmu brytyjskiej damy, której entuzjazm i miłość do muzyki sprawiły, że stała się prawdziwym fenomenem.

Determinacji w dążeniu do kariery muzycznej nie można również odmówić bohaterom komedii Michała Rogalskiego Gotowi na wszystko. Exterminator. Paweł Domagała, Krzysztof Czeczot, Piotr Żurawski i Piotr Rogucki wystąpili w roli grupy przyjaciół, którzy po latach reaktywują swój dawny zespół w nadziei, że uda im się wstrząsnąć polską sceną metalową. Niestety, marzenie z dzieciństwa okazuje się dużo trudniejsze do spełnienia, gdy na jego drodze stają codzienne problemy dorosłego życia.

Wakacyjny festiwal to również filmowe opowieści, w których muzyka stanowi istotne tło i nadaje ton oraz rytm wydarzeniom rozgrywającym się na ekranie. Widzowie Kina Pod Baranami usłyszą m.in. zaangażowane społecznie utwory zespołu new romantic Bronski Beat, w tym ich pierwszy singiel Smalltown Boy w nagrodzonym w Cannes dramacie 120 uderzeń serca Robina Campillo. Energetyczne kawałki jedynego w swoim rodzaju zespołu Manaam zabrzmią w polskim filmie science-fiction Człowiek z magicznym pudełkiem w reżyserii Bodo Koxa. Céline Dion zaśpiewa bohaterom kolejnego triumfatora z Cannes, czyli filmu Xaviera Dolana Mama, a Timothée Chalamet i Armie Hammer zakochają się w sobie przy dźwiękach nominowanej do Oscara piosenki Sufjana Stevensa Mystery of Love w filmie Tamte dni, tamte noce Luki Guadagnino. Tych, których zachwycił śpiew Joanny Kulig w filmie Zimna wojna, nie może zabraknąć na pokazach nagrodzonej Oscarem Idy Pawła Pawlikowskiego. Na ekranie pojawią się również dwa filmy z muzyką autorstwa zmarłego niedawno, wielokrotnie nagradzanego kompozytora Jóhanna Jóhannssona: Labirynt w reżyserii Denisa Villeneuve oraz Teoria wszystkiego Jamesa Marsha, która przyniosła Jóhannssonowi Złoty Glob oraz nominację do Oscara i nagrody Grammy. Muzykę jednego z najbardziej utytułowanych kompozytorów filmowych (10 nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii i 11 do Złotego Globu – łącznie 3 statuetki), Hansa Zimmera, widzowie usłyszą w Dunkierce oraz Incepcji Christophera Nolana oraz w filmie Blade Runner 2049 w reżyserii Denisa Villeneuve.

W programie festiwalu znalazło się również miejsce dla znanych muzyków w nietypowych dla siebie rolach. Na ekrany Kina Pod Baranami wróci Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej w reżyserii kompozytorki i wokalistki Marii Sadowskiej z nagrodzoną Orłem muzyką autorstwa Radzimira Dębskiego. O Kawie i papierosach podyskutują Iggy Pop, Tom Waits i duet The White Stripes , a raperzy RZA i GZA z legendarnej grupy Wu Tang Clan będą namawiać Billa Murray’a do ograniczenia spożycia kofeiny w filmie Jima Jarmuscha.

Bilet na każdy film w cenie 8 złotych.

  • (Z wyjątkiem “Dziesięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 10 filmowych hitów po 10 zł)
  • Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.
  • Wybrane polskie i obcojęzyczne filmy zostaną pokazane również z angielskimi napisami.

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Do początku strony ...