12 MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PERKUSYJNY “ŹRÓDŁA I INSPIRACJE”

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontynuujemy kolejne edycje krakowskiego festiwalu perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”, który, po kilkuletniej przerwie, został wznowiony w zeszłym roku. Powołany do życia w 2004 roku przez Jana Pilcha – perkusistę i wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie – znalazł swój dom w murach krakowskiej Uczelni.

W tej edycji festiwalu planowane są cztery koncerty w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43.

7 listopada rozpoczniemy wspólnym koncertem dwóch grup perkusyjnych: krakowskiej Amadrums i grupy perkusyjnej Hochschule für Musik Nürnberg pod kierownictwem prof. Radosława Szarka. Program koncertu wypełnią utwory kameralne na różne składy instrumentalne – nie tylko perkusyjne. Usłyszymy m.in. rzadko wykonywane utwory André Joliveta i Tan Duna z udziałem wybitnych młodych solistów. Ponadto zostanie wykonany wspólnie, przez połączone grupy perkusyjne, utwór Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję świetlną. Oprócz tego kompozycje m.in. J. Psathasa, Vallero Castellsa, czyli zapowiada się bardzo różnorodny i ciekawy koncert.

Kolejne dni to goście, których nie słyszeliśmy jeszcze na scenie tego festiwalu, a więc: Ernesto Simpson, kubański perkusista na stałe mieszkający w Londynie i występujący z całą plejadą gwiazd muzyki jazzowej, soulowej i afro-kubańskiej, jak np. Omar Sosa czy Candy Dulfer. Równie ciekawie zapowiada się wizyta Amira Breslera i Liquid Saloon z Tel Awiwu. To młodzi, utalentowani muzycy grający bardzo nowoczesny, taneczny, elektro-jazz z elementami muzyki klubowej.

W piątek, 9 listopada usłyszymy dwa bardzo różne Tria. Pierwsze z nich to firmowany przez Vladislava Nadishanę zespół w międzynarodowej obsadzie, z wiolonczelą i perkusją w składzie instrumentalnym oraz liderem grającym na hang drums i fletach. Już sam skład jest na tyle oryginalny, że może budzić zaciekawienie. Drugie trio to Panu Savolainen i jego koledzy z Helsinek. Bywalcy festiwalu być może pamiętają znakomity występ młodego wibrafonisty w składzie z Pentti Lahti i László Süle sprzed pięciu lat? Jeśli nie, to gorąco zachęcam! Już wtedy wywarł on wielkie wrażenie na wszystkich swoją wirtuozerią, precyzją i muzyczną wyobraźnią. Obecnie jest liderem własnych zespołów i mimo że w Polsce mniej znany, to w Finlandii cieszy się dużym uznaniem.

Na ostatni dzień zaplanowaliśmy prezentację Młodej Polskiej Perkusji czyli koncert w wykonaniu studentów klas perkusji polskich uczelni muzycznych. Gościem specjalnym koncertu będzie Dalbergia Duo, duet dwóch absolwentek klas perkusji Akademii Muzycznych Łodzi i Krakowa, które w ostatnim czasie bardzo udanie wchodzą na międzynarodową scenę perkusyjną. Szczegółowy program tego koncertu jest w trakcie ustalania. Ponadto, jak zawsze, odbędą się zajęcia warsztatowe prowadzone przez artystów występujących na festiwalu.

Zapraszam zatem wszystkich – nie tylko perkusistów – miłośników muzyki perkusyjnej. Jestem przekonany, że wśród tej różnorodności każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Jan Pilch – Dyrektor Festiwalu

P R O G R A M :

7 listopada / 18:00 / Sala koncertowa AMK
„Współczesna kameralistyka perkusyjna – wcale nie taka trudna ? w odbiorze”

Amadrums Percussion Group/Kraków
Jacek Dwojak, Bartosz Sałdan, Filip Klasa, Aleksander Wnuk, Stanisław Żovtoholowy, Maciej Hałoń, Vladyslav Płohcinski, Mateusz Garstecki, Tomasz Młóciński

Soliści:
Justyna Adamczyk – flet
Cecylia Stanecka – wiolonczela
Błażej Kozłowski, Jan Pilch – dyrygenci

Nὓrnberg Percussion Group / Norymberga
Radosław Szarek – kierownictwo
Ferdinand Reitberger, XiXiao Wang, Philipp Mohr, Tim Weidig

Program:
John Psathas Kyoto Quintett
Irwon Bazelon Fourscore
Andres Valero Castells RRRRR! na cztery warble
Iannis Xennakis Rebonds B
Marta Ptaszyńska Siderals
Andre Jolivet Suite en concert pour flûte et percussion
Tan Dun Snow in June

8 listopada / 19:00 / Sala koncertowa AMK
„Perkusja zmienną jest… różne oblicza tego samego instrumentu”

Ernesto Simpson – Special Edition / Londyn / Kuba
Joachim Mencel – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Amir Bresler & Liquid Saloon / Izrael
Roy Avivi, Elyasav Bishari, Josef Zisling, Havkin Noami Nadan

9 listopada / 19:00 / Sala koncertowa AMK

„Perkusyjni melodycy”

Panu Savolainen Trio / Helsinki
Panu Savolainen – wibrafon
Juuso Rinta – bass
Tuomas Timonen – perkusja

Vladislav Nadishana Trio / Berlin
Naidshana – hang, flety
Stephan Braun – wiolonczela
Peter Somos – perkusja

10 listopada / 18:00 / Sala koncertowa AMK
„Młoda polska perkusja – nadzieje na przyszłość”

Studenci polskich uczelni muzycznych
Gość specjalny
Dalbergia Duo
Anna Rutkowska, Julianna Siedler-Smuga – marimby

  • Bilety 40(N)/20(U) do nabycia przed koncertami.
    Studenci i uczniowie WSTĘP WOLNY za okazaniem legitymacji.

Junosza Nieruchomości | adwokat Ustroń | psycholog Warszawa | adwokat Gliwice

Do początku strony ...