Wiosenny Festiwal Organowy w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na cykl mistrzowskich recitali organowych krakowskiej bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26. W kolejne cztery niedziele, począwszy od 12 maja do 2 czerwca, wystąpią wirtuozi organów z Niemiec, Norwegii, Włoch i Hiszpanii. Zagrają kolejno: Christian Zierenberg, Karstein Askeland, Diego Cannizzaro oraz Bartomeu Manresa Servera. Poza niemieckim artystą, pozostali trzej organiści wystąpią w Krakowie po raz pierwszy.


Wnętrze Bazyliki Jezuitów w Krakowie. Foto: Andrzej Wodziński

W programie każdego z koncertów, oprócz klasyki literatury organowej na czele z muzyką Johanna Sebastiana Bacha, zabrzmią dzieła mniej znane, reprezentujące obszary kulturowe tożsame dla krajów działalności wykonawców recitali.

Symfoniczne brzmienie organów monumentalnej modernistycznej jezuickiej świątyni, jednego z najwspanialszych zabytków polskiej architektury sakralnej początku XX wieku, dopełnione pięknym młodopolskim wystrojem wnętrza oraz znakomitą akustyką, tworzą optymalne warunki do prezentacji dzieł organowej różnych stylów i epok.

Prezentacje muzyczne będą każdorazowo poprzedzone słowem głoszonym przez prefekta bazyliki Jarosława Naliwajkę SJ, w wymiarze interdyscyplinarnym sztuk, zawierając wątki literackie, nawiązujące do malarstwa, filozofii oraz bieżących kontekstów społecznych.

Wstęp na koncerty pozostaje wolny, stąd zaproszenie do udziału w nich kierujemy do wszystkich melomanów sympatyków muzyki organowej najwyższej próby twórczej i wykonawczej.

Festiwal jest finansowany przez Gminę Miasta Kraków. Partnerami organizatora są: Rada Dzielnicy II, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A, Filmotechnika oraz Aparthotel Ingo. Patronat medialny nad koncertami objęło Radio Kraków oraz Muzyczny Kraków.

Do pięknych muzycznych, wiosennych spotkań w przestrzeni harmonii, dostojeństwa i dobra. „Musica unit nos!”

dr hab. Marek Stefański
Dyrektor Festiwalu


K A L E N D A R Z – K O N C E R T Ó W

niedziela 12 V 2019 / 19:00
Christian Zierenberg (Niemcy)

niedziela 19 V 2019 / 19:00
Diego Cannizzaro (Włochy)

niedziela 26 V 2019 / 19:00
Karstein Askeland (Norwegia)

niedziela 02 VI 2019 / 19:00
Bartomeu Manresa Servera (Hiszpania)


Muzyczny Kraków od wielu lat bierze udział w Festiwalu, relacjonuje i fotografuje. Polecamy relację z koncertu w roku ubiegłym i wywiad z Markiem Stefańskim. W tym roku, mamy zaszczyt bycia patronem medialnym tego wydarzenia.